Cup draws present new challenges for cricketers

editorial image

The JCT600 Bradford League’s Priestley Cup will have a new-look from next season to incorporate clubs from the Central Yorkshire League.

Clubs from the Bradford League’s Premier Division and two Championship sections will compete for the Priestley Cup, which will have a preliminary round for the first time.

The losers of the preliminary round go into the Jack Hampshire Cup first round, with the former Central Yorkshire League’s premier competition now played for by teams in the Bradford League Conference sections.

Clubs’ second teams in the Premier and Championships will compete for the Priestley Shield, with those in the Conference Sections taking their place in the Weatley Cup.

Preliminary round ties take place on Sunday May 1, with the first round on May 15.

Priestley Cup

Prelim round (Sunday May 1): Batley v Hopton Mills, Hunslet Nelson v Brighouse, Bankfoot v Keighley, Wrenthorpe v Ossett.

First round (Sunday May 15): Batley or Hopton Mills v Saltaire, Bradford & Bingley v Liversedge, Hunslet Nelson or Brighouse v Wrenthorpe or Ossett, Townville v Bankfoot or Keighley , Woodlands v New Farnley, Methley v East Bierley, Lightcliffe v Hartshead Moor, Pudsey Congs v Hanging Heaton, Baildon v Birstall, Farsley v Yeadon, Windhill v Gomersal , Morley v Scholes, Carlton v Spen Victoria, Altofts v Cleckheaton, Undercliffe v Idle, Bowling Old Lane v Pudsey St Lawrence.

Priestley Shield

Prelim round (May 1): Hopton Mills v Batley, Brighouse v East Ardsley, Keighley v Bankfoot, Ossett v Wrenthorpe.

First round (Sunday May 15): Saltaire v Batley or Hopton Mills, Azaad v Brad & Bing, Wrenthorpe or Ossett v East Ardsley or Brighouse , Bankfoot or Keighley v Wakefield St Michael’s, New Farnley v Woodlands, East Bierley v Methley, Hartshead v Lightcliffe, Hanging Heaton v Pudsey Congs , Birstall v Baildon, Yeadon v Farsley, Gomersal v Windhill, Scholes v Morley, Spen Victoria v Carlton, Cleckheaton v Altofts, Idle v Undercliffe , Pudsey SL v Bowling OL.

Jack Hampshire Cup

Prelim round: Oulton v Northowram.

First round: Preston v Buttershaw St Pauls, Heckmondwike v Batley or Hopton Mills, Gildersome v Crossbank, Azaad v Brighouse or Hunslet Nelson, Rodley v Bankfoot or Keighley, East Leeds v East Ardsley, Wrenthorpe or Ossett v Wakefield St Michaels, Adwalton v Oulton or Northowram.

Wheatley Cup

Preliminary round: Northowram v Oulton.

First round: Buttershaw St Pauls v Great Preston, Batley or Hopton Mills v Heckmondwike, Crossbank v Gildersome, Liversedge v East Ardsley or Brighouse, Bankfoot or Keighley v Rodley, Hunslet Nelson v East Leeds, Townville v Wrenthorpe or Ossett, Oulton or Northowram v Adwalton.